The Brisbane Lions and Gold Coast SUNS Under 16s boys teams will commence their campaign today against each other in Round 1 of the 2022 NAB AFL National Development Championships.
The Under 16 NAB AFL National Development Championships is the highest level of state and territory representative football, as part of the AFL’s Talent Pathway Program. The competition will feature the most talented boys from across Australia who are the next generation of stars in the men’s game. Matches will be played across the country mostly throughout June and July.
The Queensland teams games are as follows:
Round 1:
Wed, June 29: Gold Coast Suns v Brisbane Lions – Metricon Stadium Oval 2, 1:00pm
Round 2:
Mon, July 4: Gold Coast Suns v GWS Giants – Metricon Stadium, 9.45am
Mon, July 4: Tasmania v Brisbane Lions – Metricon Stadium, 12.00pm
Round 3:
Fri, July 8: GWS Giants v Brisbane Lions – Canberra, 1:30pm
Sat, July 9: Northern Territory v Gold Coast Suns – Darwin, 12:00pm
Congratulations to all of the boys named to play in the Brisbane Lions and Gold Coast SUNS’ squads.
BRISBANE LIONS
1 Raphael Geesu – Victoria Point
2 Alex Pope – Victoria Point
3 Tom Fry – Mayne
4 Harrison Ronchi – Morningside
6 Frasier Lay – Morningside
7 Daniel Annable – Victoria Point
8 Jake Fazldeen – Morningside
9 Maverick Garaicoa – Wilston Grange
10 Lachie O’Dwyer – Aspley
11 Tyler Whiteley – Maroochydore
12 Takoda Boltong – Maroochydore
13 Jack Prokos – Morningside
14 Jayden Banks – Maroochydore
15 Andrew Jeffrey -Sandgate
16 Jett Jessen – Mt Gravatt
17 Lachlan Fraser – Noosa
18 Lachlan Greenbury – Sherwood
19 Jaydon Macaulay – Sherwood
20 Fergus McFadyen – Wilston Grange
21 Wyatt Greenaway – Mt Gravatt
22 Ryan Gilder – Sherwood
23 Tom Gillett – Sherwood
24 Blair Humphreys – Moreton Bay
25 Cooper Delaney – Noosa
26 Billy Richardson – Wilston Grange
28 Patrick Snell – Wilston Grange
GOLD COAST SUNS
1 Mason Field – Southport Sharks
2 Jezz Butler – Cairns City Lions
3 Lucas Snowball – Surfers Paradise Demons
4 Zeke Uwland – Burleigh Bombers
5 Nelson Beikoff Smart -Palm Beach Currumbin Lions
6 Ben Brown – Broadbeach Cats
7 Harry Cook – Centrals Juniors
8 Leonardo Lombard – Burleigh Bombers
9 Cooper Hynes – Broadbeach Cats Palm Beach
10 Joe Kennedy – Broadbeach Cats
11 Harlan Oliver – Palm Beach Currumbin Lions
12 Lachlan Gulbin – Burleigh Bombers
13 Charlie Heath – Palm Beach Currumbin Lions
14 Max Cruse – Broadbeach Cats
15 William Munro – Cairns Hawks
16 Jai Murray – Burleigh Bombers
17 Lawson Shirley – Broadbeach Cats
18 Kanye Curtis – Burleigh Bombers
19 Maddox Hunt – Port Douglas Crocs
20 Zai Millane – Burleigh Bombers
21 Boston Everitt- Southport Sharks
22 Finlay Gray – Broadbeach Cats
23 Ty Fitzgerald – BITS Saints
24 Maison Stass – Labrador Tigers
25 Heath Seadon – Mt Gravatt Vultures
26 Lachlan Morrisey – Southport Sharks
27 Max Marsh – BITS Saints
28 Brock Johnston-Smith – Palm Beach Currumbin Lions
29 Oscar Wood – Surfers Paradise Demons
30 Caleb Nancarrow – Cairns City Lions
All games will be livestreamed here: NAB U16 AFL Nationals | Cluch.TV
Photo credit: Highflyer Images